Захист лісу

Акт Рекогностцирувального обстеження насаджень

Акт суцільно-санітарних рубок

Акт вибірково-санітарних рубок

План санітарно-оздоровчих заходів по ДП Рахівське ЛДГ”

Фото

Короїд-друкар – небезпечний шкідник Карпатських лісів ДП “Рахівське ЛДГ”

Справжнім лихом може обернутися поява такого жука, як короїд-друкар, в дерев’яному будинку. Він давно розселився на великих територіях Європейської частини, України, Росії, Далекого Сходу і Сибіру. Чим же жук так заважає простим жителям і який збиток завдає лісу?

короїд

Короїд-друкар отримав свою назву не випадково. Якщо в корі дерева селиться сімейна пара таких комах, то подальша їх життєдіяльність призведе до того, що стовбур буде похожий на відбиток друкарської машини.

Зовсім молоді жуки, які нещодавно вийшли з лялечки, мають дуже маленький розмір, їх тільця м’які, світло-коричневого кольору. Дорослішаючи, вони змінюють забарвлення, стаючи дуже темними і навіть чорними, з дрібними крапками на спинці. Максимальне зростання – 4,5 мм. На кінчику тулуба є поглиблення із загостреними краями, зване тачкою.

короїд2

Короїд-друкар мешкає на здорових і повалених деревах, в товщі дерев’яних колод, іноді пнів. При цьому беруть участь у розвідці та пошуку відповідного житла тільки чоловічі особини.

Вибравши собі гідне дерево (притулок), самець прогризає простору порожнину, куди вповзають 2-3 самки, кожна з яких запліднюється. Після цього жіночі особини будують собі матковий хід. Тунель, який прогризає короїд-друкар, призначений тільки для відкладання яєць. Довжина ходу може становити до 15 см, при цьому кожне яєчко викладається в спеціально прогризену ямочку. На цьому етапі місія дорослих жуків закінчена. Вони виходять назовні, літають, живляться деревною корою, гілками, підгризають пагони.

А молоді личинки починають активно розвиватися, поїдаючи все на своєму шляху.

Ненажерливий виводок створює ходи химерної форми, в якому людина і розглянув “друкарський” малюнок. Стадія розвитку личинки триває 60-70 діб. Потім на світ з лялечки виходять дорослі жуки-друкарі. Вони ще якийсь час знаходяться в звичному для себе місці, під корою, а потім вилітають на волю. Молоде покоління готове до шлюбного періоду і відправляється на пошуки відповідного дерева. Процес відновлюється. У спекотне літо можуть вивестися послідовно три покоління, які завдадуть шкоди насадженню. Здорове дерево гине через 2-3 роки. Намагаючись захиститися, воно випускає в порожнині смолу і соки, але не витримує постійних вторгнень.

У зв’язку з цим боротьба з короїдом-друкарем повинна починатися при виявленні перших ознак його перебування. Наука встановила, що короїд-друкар чутливо реагує на запахи. Під час шлюбного періоду самці виділяють феромони – пахучі закликають речовини. Це і послужило ідеєю використовувати запахи в пастках (Іпсодор). Спосіб дуже дієвий, так як на один і той же аромат злітаються всі самки в окрузі. Але, на жаль, личинки залишаються на своїх місцях. Тому використовують кардинальний метод – зняття кори з заражених дерев і спалювання її, вирубку хворого чагарнику, отжиг території.

Основний метод боротьби з короїдом – це обробка дерев від личинок і дорослих особин короїда інсектицидами та біопрепаратами. Застосування інсектицидів ефективно з квітня по кінець серпня під час виходу молодих жуків короїда з під кори, залежно від кількості основних і сестринських вильотів (прогнозується за погодними умовами).

Обробка біопрепаратами може проводитися з квітня по листопад під час плюсових температур, але виключає одночасну обробку інсектицидами. Поєднання цих методів можливе лише у разі обробок в різний час, з перервою між ними. Запилення виробляють з ранцевих ручних і мотооприскувачів або за допомогою аерозольних установок холодного і гарячого туману. Ще один метод – спеціальні «уколи » деревах.

Якщо мова йде про великі лісові насадженнях, то обов’язкові санітарно оздоровчі заходи. При таких рубках повністю видаляються заселені стовбуровими шкідниками дерева, а отримана деревина переробляється.

В штучно створених насадженнях інтенсивно розвивається ще один небезпечний збудник хвороб смереки – коренева губка.

Коренева губка (Fomitopsis annosa), базидіальний гриб, факультативний паразит, найнебезпечніший збудник бурої кореневої гнилі в центральній частині коріння і стовбурів зростаючих хвойних і листяних деревних порід. Уражена деревина спочатку фіолетова, потім в ній з’являються білі овальні плями, в кінцевій стадії гниття волокниста з порожнечами. В ялину гнилизна заходить в стовбур на висоту 1 м., в малосмолистих порід – до 10 м. і більш. Гриб від хворих і відмерлих дерев переходить на здорові, утворюючи вогнища в результаті чого збиток від ураження дуже великий.

дерево

В штучно створених насадженнях інтенсивно розвивається ще один небезпечний збудник хвороб смереки – коренева губка. Для смереки найбільш небезпечна після 50-60 років.

Дерево, уражене кореневою губкою. Фото В. Крамарця

На останній стадіях розвитку хвороби відбувається швидке та інтенсивне всихання дерева. У вогнищах кореневої губки формуються хронічні осередки масового розмноження стовбурових шкідників, основними з яких є короїди (особливо короїд-друкар), вусачі (великий та малий чорні ялинові, блискучегрудий, матовогрудий та ін.), рогохвости (великий хвойний та фіолетовий).